Pytanie czy warto oszczędzać jest dla wielu retoryczne. Z sondaży przeprowadzonych na polakach wynika, że ponad 40,% oszczędza ze szczególnym uwzględnieniem przyszłej emerytury, natomiast aż 70,0% Polaków uważa, że oszczędności są potrzebne. Większość z nas odkłada dodatkowe fundusze na remonty, wyjazdy wakacyjne lub zakup nowego sprzętu RTV/AGD. Znacznie mniej osób stara się oszczędzać środki na poduszkę finansową, która byłaby w stanie zapewnić kilkumiesięczną swobodę finansową w przypadku np. utraty pracy. Nawet jeżeli wiemy, że warto oszczędzać często po prostu nie wiemy jak. To trudna decyzja szczególnie jeżeli nie śledzimy rynku finansowego. Możliwości na inwestycję naszych pieniędzy jest bardzo wiele, od takich, które mogą przynieść nam znaczne zyski, przy jednoczesnym dużym ryzyku utraty kapitału, do sposobów, które zagwarantują to, że w niewielkim stopniu powiększą nasz wkład.

Najpopularniejszymi sposobami inwestowania są lokaty bankowe oraz konta oszczędnościowe. Do korzystania z tych usług zachęca przede wszystkim brak ryzyka utraty oszczędności i pewne zyski. Jeżeli zastanawiamy się gdzie zdeponować nasze oszczędności warto dowiedzieć się czy różnią się oba produkty i w co okaże się dla nas atrakcyjniejsze.

Lokata bankowa

Decydując się na lokatę terminową zamrażamy konkretną sumę naszych oszczędności na wyznaczony okres czasu. Od wysokości oprocentowania lokaty, a także wielkości kwoty jaką zdeponujemy, zależy ile zarobimy. Lokaty są znacznie lepiej oprocentowane niż konta oszczędnościowe. Jednak nie mamy swobodnego dostępu do pieniędzy aż do czasu w którym lokata wygasa. Jeżeli zdecydujemy się zerwać umowę, banki często wyciągają konsekwencje w postaci nie wypłacenia odsetek lub tylko części należnych nam zysków. Wybierając ofertę warto zatem zapoznać się czy są przewidziane konsekwencje na wypadek wcześniejszego wybrania pieniędzy z lokaty. Istotne dla naszych zysków na lokacie bankowej jest także to czy bank kapitalizuje odsetki i jeżeli tak to jak często. Kapitalizacja polega na zwiększaniu podstawowego kapitału w trakcie trwania umowy o odsetki. Dla klienta im częściej dochodzi do kapitalizacji tym korzystniej, niektóre banki w swojej ofercie posiadają lokaty nawet z dzienną kapitalizacją. Szukając korzystnej lokaty opłaca się przyjrzeć ofertom, które kierowane są do nowych klientów banku. Są to zazwyczaj usługi promocyjne, kilkumiesięczne ale bardzo dobrze oprocentowane. Konto oszczędnościowe

Rachunek oszczędnościowy działa bardzo podobnie do lokaty. Głównymi różnicami są elastyczność w dysponowaniu oszczędnościami na koncie oraz oprocentowanie. Konto oszczędnościowe ma znacznie zmniejszoną stopę procentową, przez co zarabiamy na nim mniej. Mamy natomiast pełną swobodę w korzystaniu z takiego konta. Możemy na nie wpłacać pieniądze i wypłacać bez żadnych ograniczeń. To szczególnie korzystne dla osób, które np. co miesiąc odkładają wolne środki i nie chcą ryzykować ich zamrożeniem, licząc się z tym, że w każdej chwili mogą potrzebować z nich skorzystać.

Co wybrać?

Najważniejsze jest indywidualne dobranie produktu pod rzeczywiste potrzeby, które mamy wobec inwestycji. Decydując się na lokatę lub konto oszczędnościowe musimy wiedzieć w jakim stopniu możemy sobie pozwolić na zamrożenie środków i jak bardzo zależy nam na osiągnięciu większych zysków. Jeśli mamy pewność, że w ciągu najbliższych miesięcy oszczędności nie będą nam niezbędne powinniśmy zdeponować je na lokacie, dzięki temu zyskamy więcej. Natomiast mając wątpliwości, przewidując, że środki w każdej chwili mogą nam się przydać, powinniśmy wybrać konto oszczędnościowe. To bezpieczne wyjście w sytuacji gdy np. czekamy na możliwość innej inwestycji i nie chcemy łączyć tych środków na koncie osobistym z budżetem na codzienne wydatki. Jeżeli wiemy czego oczekujemy od naszych oszczędności łatwiej nam będzie wybrać odpowiedni produkt. Natomiast decyzja o powierzeniu wolnych środków w celu ich pomnożenia to zawsze właściwy wybór. Musimy pamiętać o tym, że pieniądz wraz z wzrostem inflacji traci na swojej wartości i pozostawiając gotówkę bez jej inwestowania możemy bardzo dużo stracić.