Lokaty bankowe oraz konta oszczędnościowe

Najpopularniejszym sposobem oszczędzania wśród Polaków jest lokata terminowa. To rocznie kilkuprocentowy zysk, obecnie od 2,25% do 5,0%. Zamrażając pieniądze na lokacie mamy pewność, że po zakończeniu się umowy z bankiem otrzymamy całe oszczędności wraz z naliczonym profitem. Każdy bank w swojej ofercie posiada lokaty, zarówno którkoterminowe, średnioterminowe jak i długoterminowe. To od klienta zależy jak dużo wpłaci na lokatę i jak długo pieniądze pozostaną w depozycie.Niektóre lokaty – najczęściej te objęte promocją mogą wyznaczać maksymalny okres depozytu oraz kwotę jaką możemy na nim złożyć. Minusem lokaty bankowej jest możliwość utraty odsetek w przypadku wcześniejszego zerwania umowy. W podobny sposób działają konta oszczędnościowe, różnicami są oprocentowanie, niższe od tego jakie uzyskujemy na lokatach ale w zamian posiadamy pełen dostęp do funduszy bez ponoszenia żadnych konsekwencji za ich wypłacanie czy przelewanie na osobisty rachunek, znajdź najlepsze oferty na http://www.okasa.pl/.

Fundusze inwestycyjne

Z wyróżnieniem funduszy obligacji skarbowych oraz funduszy inwestycyjnych rynku pieniężnego. Polega to na lokowaniu na wybranych aktywach, środków pieniężnych - które zgromadzone są wśród uczestników funduszu. W przypadku pozostałych niż fundusze wcześniej wymienione, inwestycje nie są w pełni bezpieczne choć mogą przynieść więszke zyski od tych, które nie stwarzają zagrożenia. Decydując się na taką formę oszczędzania musimy pamiętać, że będziemy musieli opłacić prowizję za zarządzanie naszymi funduszami.

Obligacje Skarbu Państwa

Skarb Państwa pożycza od obywateli fundusze, które zobowiązuje się zwrócić w wyznaczonym terminie wraz z należnymi odsetkami. Obligacja jest papierem wartościowym, który Skarb Państwa wystawia swojemu pożyczkodawcy, a w momencie jej spłaty otrzymuje ją z powrotem. Uważa się, że Obligacje Skarbu Państwa są najbezpieczniejszym sposobem oszczędzania jaki oferuje nam rynek finansowy.

O czym pamiętać?

Decydując się na bezpieczne sposoby oszczędzania zmniejszamy nasze szanse na większe zyski. Jest to jednak cena jaką zapłacimy za pewność, że nie utracimy naszych wolnych środków. Nawet jeżeli nie dysponujemy dużymi oszczędnościami możemy systematycznie zasilać nimi lokaty, fundusze lub wykupywać obligacje dzięki czemu nie stracimy np. na wzroście inflacji.