Spłata rządowych pożyczek studenckich vs. spłata pożyczki samochodowej

Jeśli masz rządowe pożyczki studenckie, istnieje wiele powodów, dla których warto zachować te pożyczki, dopóki nie spłacisz innych długów, w tym pożyczek samochodowych. Spłacanie wcześniej rządowych pożyczek studenckich, gdy masz kredyt samochodowy, prawdopodobnie nie ma sensu, ponieważ rządowe pożyczki studenckie często mają niskie stałe oprocentowanie, które może być niższe niż oprocentowanie kredytu samochodowego. Odsetki są czasem subsydiowane, jeśli masz bezpośrednią pożyczkę subsydiowaną. Oznacza to, że rząd płaci odsetki, więc nie będą naliczane, gdy będziesz w szkole lub jeśli odłożysz pożyczki na później. Pożyczki samochodowe oczywiście nie mają dotowanych odsetek, a stopa, którą zapłacisz, jest prawdopodobnie wyższa niż w przypadku pożyczek rządowych.

Rządowe pożyczki studenckie dają szansę na wstrzymanie płatności. Odroczenie i wyrozumiałość umożliwiają tymczasowe zaprzestanie spłaty pożyczek w wielu sytuacjach, na przykład w przypadku powrotu do szkoły lub trudności finansowych. Auto pożyczkodawcy nie pozwalają ci przestać dokonywać płatności - jeśli nie zapłacisz, odbiorą Twój samochód.

Rządowe pożyczki studenckie mają bardzo elastyczne opcje spłaty:

  • Możesz wybrać standardowy 10-letni cykl spłat ze stałymi płatnościami, które się nie zmieniają;
  • Możesz wybrać stopniowany plan spłat, aby płatności rosły wraz ze wzrostem dochodów;
  • Możesz wybrać z różnych planów opartych na dochodach, które opierają płatności na twoich zarobkach.

W razie potrzeby możesz zmienić plan z czasem. A jeśli użyjesz Bezpośredniej pożyczki konsolidacyjnej do konsolidacji zadłużenia studentów, możesz mieć nawet 30 lat na spłatę swojego zadłużenia. Pożyczki samochodowe nie zapewniają tej elastyczności - zgadzasz się na comiesięczne płatności z góry, okres spłaty jest zwykle znacznie krótszy niż w przypadku pożyczek rządowych i nie możesz zmienić warunków spłaty bez refinansowania nowej pożyczki.

Możesz skorzystać z ulgi podatkowej na odsetki od pożyczki studenckiej. O ile nie zarabiasz zbyt dużo pieniędzy, możesz odliczyć do 2500 zł odsetek od pożyczek studenckich każdego roku z podatków. Odsetki od kredytu samochodowego nie podlegają odliczeniu od kredytu na pojazd osobisty, więc nie otrzymujesz tych oszczędności podatkowych na spłatę odsetek od kredytu samochodowego.